Licensed to St. Olaf College       HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/4/2017 04:28 PM
                     UST vs STO Dual Meet 2017 - 11/4/2017                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St Olaf College-MN  'A'                           1:45.50    1:50.56   11  
     1) Punyko, Kelly E 20              2) Nevin, Sophia M 18             
     3) Jensen, Helen R 19              4) Wolff, Marissa R 18            
       27.85    30.46    27.54    24.71                                    
  2 University of Saint Thomas-MN  'B'                1:51.50    1:51.33    4  
     1) Nelson, Kirsten 19              2) Christensen, Ashley B 19       
     3) Strauss, Katelyn 20             4) Howard, Alex 20                
       28.65    31.18    26.54    24.96                                    
  3 University of Saint Thomas-MN  'A'                1:49.50    1:52.90    2  
     1) Molitor, Tiana M 22             2) Rose, Melissa 20               
     3) Cassens, Haley 20               4) Smarjesse, Kate 20             
       28.62    31.80    27.80    24.68                                    
  4 University of Saint Thomas-MN  'C'                1:54.50   x1:59.15  
     1) Kleckner-Thiele, Annie 20       2) Herrli, Nicole M 22            
     3) Shea, Johannah 19               4) Schroeder, Mira 20             
       32.14    32.24    28.67    26.10                                    
  5 St Olaf College-MN  'B'                                NT    2:03.61  
     1) Jones, Olivia M 18              2) Pohlman, Annika J 21           
     3) Wichmann, Kelly R 19            4) McLarnan, Nina E 21            
       32.65    34.16    29.94    26.86                                    
  6 St Olaf College-MN  'C'                                NT   x2:08.51  
     1) Sperling, Elmira 19             2) Maruyama, Emily K 21           
     3) Doughty, Robyn A 21             4) Shin, Delaney M 19             
       33.18    35.11    31.46    28.76                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'D'                2:00.50   X2:01.89  
     1) Vancil, Maggie 19               2) Voss, Deidree 19               
     3) Campbell, Noela 18              4) Pawlenty, Paige 20             
       31.35    33.49    30.70    26.35                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'E'                2:03.50   X2:03.80  
     1) Melody, Erin 20                 2) Washenberger, Kate M 21        
     3) Mailey, Rhiannon 18             4) Thurow, Emily N 21             
       31.96    34.52    30.94    26.38                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'F'                2:07.50   X2:07.77  
     1) Rutschke, Kristen 20            2) Carefoot, Ava 18               
     3) Loven, Kelsey 20                4) Abara, Marissa 20              
       32.45    34.30    33.37    27.65                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Saint Thomas-MN  'A'                1:37.50    1:36.95   11  
     1) Negaard, Tom 20                 2) Robb, Alexander J 22           
     3) Omar, Omar 19                   4) Biwer, Bailey J 21             
       25.15    27.04    23.70    21.06                                    
  2 University of Saint Thomas-MN  'B'                1:39.50    1:39.22    4  
     1) Hansen, Carl 18                 2) Glass, Colin 19                
     3) Anderson, Brady G 21            4) Wiesen, Zach 20                
       25.64    27.72    24.50    21.36                                    
  3 University of Saint Thomas-MN  'C'                1:42.50   x1:39.55  
     1) Galvin, Leo J 21                2) Jacobson, Elliot 22            
     3) Larson, Max 20                  4) Hynes, Charles 21              
       26.48    27.56    23.64    21.87                                    
  4 St Olaf College-MN  'A'                           1:32.35    1:39.77    2  
     1) Loepfe, John G 19               2) Polzin, Kevin L 20             
     3) Hones, Marcel D 18              4) Nill, Collin 18                
       24.82    29.27    23.94    21.74                                    
  5 St Olaf College-MN  'B'                                NT    1:48.05  
     1) Gergen, Cal J 19                2) McCarty, Zach Q 18             
     3) Pelutis, Dmitriy 20             4) Tong, DQ L 20                  
       28.08    29.97    25.59    24.41                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'D'                1:46.50   X1:42.30  
     1) Kearney, Matthew T 21           2) Rear, Jacob 20                 
     3) Neilsen, Hunter 20              4) Herrli, Joe 20                 
       26.74    28.96    24.03    22.57                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'E'                1:47.50   X1:43.04  
     1) Larson, Sam 17                  2) Hoppe, Bryce 18                
     3) Kalb, Evan 21                   4) Vandevoorde, Michael R 22      
       27.40    28.06    24.85    22.73                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'F'                1:50.50   X1:43.67  
     1) Rodriguez, Ethan 18             2) Bussey, James 20               
     3) Stone, Nate 18                  4) Foss, Michael 19               
       27.88    29.24    24.51    22.04                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrens, Gretchen         18 St Thomas-MN              NT   11:01.43    9  
      29.98   32.47   33.05   32.94   33.04   33.18   33.18   33.22
      33.32   33.58   33.34   33.46   33.40   33.52   33.61   33.43
      33.12   33.69   33.69   32.21                                
  2 Croasdell, Caitlin C      19 St Olaf-MN          10:52.27   11:05.74    4  
      29.40   31.96   32.91   33.43   33.65   33.70   33.89   33.55
      33.85   33.91   33.92   34.28   33.55   33.53   33.31   33.39
      33.42   33.69   33.79   32.61                                
  3 Lance, Anna A             18 St Olaf-MN                NT   11:10.32    3  
      29.11   32.67   33.52   33.69   33.82   33.67   33.75   34.26
      33.51   33.96   33.87   34.17   34.46   34.48   34.23   34.39
      34.21   34.25   33.88   30.42                                
  4 Vancil, Maggie            19 St Thomas-MN              NT   11:22.38    2  
      30.49   32.69   33.38   33.84   34.05   33.82   33.84   34.18
      34.29   34.55   34.59   34.57   34.61   34.63   35.30   34.70
      34.85   34.89   35.16   33.95                                
  5 Pawlenty, Paige           20 St Thomas-MN              NT   11:31.16    1  
      31.74   33.66   34.14   34.35   34.59   34.67   35.25   34.83
      35.57   34.75   35.22   35.34   35.07   34.83   34.89   35.00
      34.87   34.68   34.39   33.32                                
  6 Martin, Erin M            20 St Olaf-MN          11:14.00   11:58.99  
      31.07   34.42   35.34   36.01   36.02   36.26   36.28   36.71
      36.80   36.61   36.63   36.65   36.75   36.56   36.68   36.37
      35.79   36.39   36.30   35.35                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nill, Collin              18 St Olaf-MN                NT   10:02.42    9  
      26.88   29.70   30.07   30.39   30.21   29.99   30.38   30.26
      30.36   30.38   30.30   30.11   30.50   30.34   30.42   30.31
      30.67   30.82   30.56   29.77                                
  2 Boerner, Adam             18 St Thomas-MN              NT   10:24.26    4  
      26.72   29.82   30.78   30.92   31.22   31.37   31.43   31.54
      31.36   31.73   31.57   31.79   31.53   31.49   31.85   31.88
      32.08   31.91   31.87   31.40                                
  3 Melton, Warren T          21 St Thomas-MN              NT   10:29.89    3  
      27.73   30.63   31.63   31.72   31.48   31.37   31.74   31.60
      31.03   31.63   32.15   32.00   32.37   32.10   31.90   32.36
      32.12   32.39   31.54   30.40                                
  4 Azar, Dominic F           21 St Thomas-MN              NT   10:51.24    2  
      29.03   31.45   32.19   32.38   32.58   32.39   32.61   33.02
      32.87   33.03   33.27   33.05   33.02   32.83   33.44   33.60
      33.21   32.92   32.65   31.70                                
  5 Tong, DQ L                20 St Olaf-MN          11:04.52   11:19.96    1  
      28.82   31.88   33.14   33.64   33.94   34.06   34.17   34.81
      34.52   34.37   34.30   34.65   34.67   34.74   34.96   34.63
      34.83   34.89   34.73   34.21                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Alex              20 St Thomas-MN              NT    1:56.24    9  
      26.98   28.98   30.01   30.27                                
  2 Wolff, Marissa R          18 St Olaf-MN                NT    2:00.01    4  
      27.96   30.28   30.73   31.04                                
  3 Schroeder, Mira           20 St Thomas-MN              NT    2:02.66    3  
      28.58   31.23   31.51   31.34                                
  4 Wichmann, Kelly R         19 St Olaf-MN           2:04.77    2:03.06    2  
      28.64   30.99   31.59   31.84                                
  5 Doughty, Robyn A          21 St Olaf-MN           2:01.42    2:12.96    1  
      30.25   33.30   34.45   34.96                                
 -- Vancil, Maggie            19 St Thomas-MN              NT   X2:07.25  
      30.35   32.47   32.35   32.08                                
 -- Kleckner-Thiele, Annie    20 St Thomas-MN              NT   X2:08.22  
      30.57   33.29   32.31   32.05                                
 -- Thurow, Emily N           21 St Thomas-MN              NT   X2:10.51  
      30.59   33.16   33.33   33.43                                
 -- Abara, Marissa            20 St Thomas-MN              NT   X2:12.27  
      30.15   33.38   33.83   34.91                                
 -- Dolby, Emma               19 St Thomas-MN              NT   X2:15.53  
      30.95   34.41   34.98   35.19                                
 -- Campbell, Noela           18 St Thomas-MN              NT   X2:16.64  
      31.33   33.67   35.76   35.88                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biwer, Bailey J           21 St Thomas-MN              NT    1:45.84    9  
      25.41   27.64   26.45   26.34                                
  2 Neilsen, Hunter           20 St Thomas-MN              NT    1:49.45    4  
      25.34   27.37   27.81   28.93                                
  3 Anderson, Brady G         21 St Thomas-MN              NT    1:51.68    3  
      25.92   28.23   28.83   28.70                                
  4 Eyman Casey, Abe D        20 St Olaf-MN           1:44.70    1:51.96    2  
      25.59   28.27   29.51   28.59                                
 -- Herrli, Joe               20 St Thomas-MN              NT   X1:48.54  
      24.92   27.06   28.20   28.36                                
 -- Larson, Max               20 St Thomas-MN              NT   X1:48.83  
      25.41   27.37   27.97   28.08                                
 -- Stone, Nate               18 St Thomas-MN              NT   X1:49.82  
      25.17   28.10   28.21   28.34                                
 -- Brunik, David             20 St Thomas-MN              NT   X1:54.38  
      26.10   28.46   29.62   30.20                                
 -- Voss, Mark                19 St Thomas-MN              NT   X1:54.42  
      25.93   29.21   30.25   29.03                                
 -- Langstraat, Tyler         19 St Thomas-MN              NT   X1:55.59  
      26.38   28.98   30.30   29.93                                
 -- Kalb, Evan                21 St Thomas-MN              NT   X1:56.27  
      26.85   29.39   29.92   30.11                                
 -- Hoppe, Bryce              18 St Thomas-MN              NT   X1:56.59  
      25.76   29.78   30.67   30.38                                
 -- Bergeson, Eric            18 St Thomas-MN              NT   X1:57.54  
      27.13   29.65   30.12   30.64                                
 -- Foss, Michael             19 St Thomas-MN              NT   X1:57.86  
      26.00   28.72   31.41   31.73                                
 -- Moon, Collin              18 St Thomas-MN              NT   X2:01.38  
      27.88   31.02   31.87   30.61                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Kirsten           19 St Thomas-MN              NT    1:01.04    9  
      29.89   31.15                                                
  2 Punyko, Kelly E           20 St Olaf-MN             57.61    1:01.61    4  
      29.51   32.10                                                
  3 Molitor, Tiana M          22 St Thomas-MN              NT    1:02.15    3  
      29.87   32.28                                                
  4 Melody, Erin              20 St Thomas-MN              NT    1:06.61    2  
      32.19   34.42                                                
  5 Jones, Olivia M           18 St Olaf-MN           1:11.25    1:10.10    1  
      33.78   36.32                                                
  6 Sperling, Elmira          19 St Olaf-MN           1:06.83    1:11.47  
      33.74   37.73                                                
 -- Rutschke, Kristen         20 St Thomas-MN              NT   X1:09.00  
      33.82   35.18                                                
 -- Loven, Kelsey             20 St Thomas-MN              NT   X1:14.45  
      35.78   38.67                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loepfe, John G            19 St Olaf-MN             49.48      54.02    9  
      26.29   27.73                                                
  2 Hansen, Carl              18 St Thomas-MN              NT      54.95    4  
      26.60   28.35                                                
  3 Kearney, Matthew T        21 St Thomas-MN              NT      56.37    3  
      27.36   29.01                                                
  4 Larson, Sam               17 St Thomas-MN              NT      58.46    2  
      28.82   29.64                                                
  5 Gergen, Cal J             19 St Olaf-MN             57.72    1:00.15    1  
      28.97   31.18                                                
 -- Bergeson, Eric            18 St Thomas-MN              NT     X59.89  
      29.26   30.63                                                
 -- Rodriguez, Ethan          18 St Thomas-MN              NT   X1:00.11  
      29.05   31.06                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nevin, Sophia M           18 St Olaf-MN           1:07.67    1:08.33    9  
      31.94   36.39                                                
  2 Rose, Melissa             20 St Thomas-MN              NT    1:11.89    4  
      33.88   38.01                                                
  3 Washenberger, Kate M      21 St Thomas-MN              NT    1:15.51    3  
      36.19   39.32                                                
  4 Maruyama, Emily K         21 St Olaf-MN           1:17.04    1:17.31    2  
      36.68   40.63                                                
  5 Pohlman, Annika J         21 St Olaf-MN           1:09.92    1:17.36    1  
      36.31   41.05                                                
  6 Benham, Alia              19 St Thomas-MN              NT    1:23.48  
      39.20   44.28                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robb, Alexander J         22 St Thomas-MN              NT    1:00.54    9  
      28.54   32.00                                                
  2 Glass, Colin              19 St Thomas-MN              NT    1:01.44    4  
      29.04   32.40                                                
  3 Wiesen, Zach              20 St Thomas-MN              NT    1:02.52    3  
      29.59   32.93                                                
  4 McCarty, Zach Q           18 St Olaf-MN           1:07.46    1:07.07    2  
      31.46   35.61                                                
  5 Polzin, Kevin L           20 St Olaf-MN           1:08.52    1:07.23    1  
      31.88   35.35                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strauss, Katelyn          20 St Thomas-MN              NT    2:07.87    9  
      28.92   32.01   32.86   34.08                                
  2 Jensen, Helen R           19 St Olaf-MN           2:11.28    2:17.58    4  
      29.82   34.13   36.45   37.18                                
  3 Rizzo, Linnea M           20 St Olaf-MN                NT    2:25.33    3  
      31.91   35.91   37.93   39.58                                
  4 Mailey, Rhiannon          18 St Thomas-MN              NT    2:38.69    2  
      33.72   39.50   43.65   41.82                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hones, Marcel D           18 St Olaf-MN           2:05.64    2:03.07    9  
      27.20   31.76   32.39   31.72                                
  2 Omar, Omar                19 St Thomas-MN              NT    2:04.33    4  
      27.60   31.27   33.01   32.45                                
  3 Bussey, James             20 St Thomas-MN              NT    2:06.73    3  
      27.92   32.50   32.33   33.98                                
  4 Manke, Lucas              19 St Thomas-MN              NT    2:12.58    2  
      28.02   32.72   34.99   36.85                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smarjesse, Kate           20 St Thomas-MN              NT      24.95    9  
  2 Punyko, Kelly E           20 St Olaf-MN                NT      26.34    4  
  3 Christensen, Ashley B     19 St Thomas-MN              NT      26.53    3  
  4 Cassens, Haley            20 St Thomas-MN              NT      26.84    2  
  5 McLarnan, Nina E          21 St Olaf-MN                NT      26.99    1  
  6 Shin, Delaney M           19 St Olaf-MN                NT      28.97  
 -- Schmitz, Sydney           18 St Thomas-MN              NT     X26.87  
 -- Shea, Johannah            19 St Thomas-MN              NT     X27.82  
 -- Enck, Hannah              19 St Thomas-MN              NT     X28.08  
 -- Voss, Deidree             19 St Thomas-MN              NT     X28.55  
 -- Shea, Kylie               18 St Thomas-MN              NT     X28.71  
 -- Benham, Alia              19 St Thomas-MN              NT     X30.28  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Negaard, Tom              20 St Thomas-MN              NT      21.61    9  
  2 Hynes, Charles            21 St Thomas-MN              NT      22.35    4  
  3 Vandevoorde, Michael R    22 St Thomas-MN              NT      23.03    3  
  4 Eyman Casey, Abe D        20 St Olaf-MN                NT      24.05    2  
  5 Meagher, Sean R           18 St Olaf-MN                NT      27.33    1  
  6 Swenson, Dan              19 St Olaf-MN                NT      27.94  
 -- Rear, Jacob               20 St Thomas-MN              NT     X23.03  
 -- Stark, Isaac              18 St Thomas-MN              NT     X23.50  
 -- Galvin, Leo J             21 St Thomas-MN              NT     X24.21  
 -- Johnson, Sam              18 St Thomas-MN              NT     X24.37  
 -- Hilmes, Alex              20 St Thomas-MN              NT     X24.56  
 -- Jacobson, Elliot          22 St Thomas-MN              NT     X24.62  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Rose M          18 St Olaf-MN                NP     151.65    9  
  2 Pruitt, Kellie L          20 St Thomas-MN              NP     144.25    4  
  3 Mueller, Janelle          21 St Thomas-MN          188.85     139.35    3  
  4 Kroschel, Lauren          18 St Olaf-MN                NP     133.25    2  
  5 Vandersteen, Samantha     20 St Olaf-MN                NP     113.00    1  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Andrew R       21 St Thomas-MN          167.20     163.85    9  
  2 Jorgensen Duus, Leif P    18 St Olaf-MN                NP     146.50    4  
  3 Reid, Kyle                26 St Thomas-MN          138.45     131.80    3  
  4 Godfrey, Andrew           18 St Thomas-MN              NP     119.65    2  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, Marissa R          18 St Olaf-MN             56.67      55.08    9  
      27.40   27.68                                                
  2 Molitor, Tiana M          22 St Thomas-MN              NT      55.83    4  
      27.17   28.66                                                
  3 Kleckner-Thiele, Annie    20 St Thomas-MN              NT      59.01    3  
      28.47   30.54                                                
  4 Croasdell, Caitlin C      19 St Olaf-MN             57.81      59.84    2  
      28.36   31.48                                                
  5 Cassens, Haley            20 St Thomas-MN              NT    1:00.75    1  
      29.18   31.57                                                
  6 McLarnan, Nina E          21 St Olaf-MN             54.99    1:02.16  
      29.71   32.45                                                
 -- Vancil, Molly             20 St Thomas-MN              NT     X58.98  
      28.69   30.29                                                
 -- Schmitz, Sydney           18 St Thomas-MN              NT     X59.63  
      28.66   30.97                                                
 -- Thurow, Emily N           21 St Thomas-MN              NT   X1:00.04  
      28.53   31.51                                                
 -- Enck, Hannah              19 St Thomas-MN              NT   X1:00.24  
      28.83   31.41                                                
 -- Rutschke, Kristen         20 St Thomas-MN              NT   X1:01.21  
      30.00   31.21                                                
 -- Carefoot, Ava             18 St Thomas-MN              NT   X1:01.34  
      28.97   32.37                                                
 -- Dolby, Emma               19 St Thomas-MN              NT   X1:01.72  
      29.23   32.49                                                
 -- Doughty, Robyn A          21 St Olaf-MN             58.79   X1:01.83  
      30.09   31.74                                                
 -- Shin, Delaney M           19 St Olaf-MN           1:00.69   X1:04.07  
      30.26   33.81                                                
 -- Loven, Kelsey             20 St Thomas-MN              NT   X1:07.49  
      31.67   35.82                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melton, Warren T          21 St Thomas-MN              NT      49.56    9  
      23.65   25.91                                                
  2 Neilsen, Hunter           20 St Thomas-MN              NT      49.57    4  
      23.61   25.96                                                
  3 Hynes, Charles            21 St Thomas-MN              NT      50.15    3  
      23.85   26.30                                                
  4 Eyman Casey, Abe D        20 St Olaf-MN             49.39      51.07    2  
      24.45   26.62                                                
  5 Pelutis, Dmitriy          20 St Olaf-MN                NT      52.86    1  
      24.91   27.95                                                
 -- Wiesen, Zach              20 St Thomas-MN              NT     X48.35  
      23.29   25.06                                                
 -- Hoppe, Bryce              18 St Thomas-MN              NT     X51.03  
      24.43   26.60                                                
 -- Duff, Ted H               21 St Thomas-MN              NT     X52.00  
      24.89   27.11                                                
 -- Kearney, Matthew T        21 St Thomas-MN              NT     X52.39  
      24.99   27.40                                                
 -- Johnson, Sam              18 St Thomas-MN              NT     X52.43  
      25.58   26.85                                                
 -- Hansen, Carl              18 St Thomas-MN              NT     X52.60  
      24.44   28.16                                                
 -- Voss, Mark                19 St Thomas-MN              NT     X53.57  
      25.58   27.99                                                
 -- Hilmes, Alex              20 St Thomas-MN              NT     X53.74  
      25.63   28.11                                                
 -- Galvin, Leo J             21 St Thomas-MN              NT     X53.78  
      25.74   28.04                                                
 -- Azar, Dominic F           21 St Thomas-MN              NT     X55.15  
      25.43   29.72                                                
 -- Rodriguez, Ethan          18 St Thomas-MN              NT     X55.88  
      26.55   29.33                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Kirsten           19 St Thomas-MN              NT    2:16.71    9  
      32.35   35.09   34.96   34.31                                
  2 Punyko, Kelly E           20 St Olaf-MN           2:08.53    2:19.59    4  
      32.37   35.35   36.66   35.21                                
  3 Rizzo, Linnea M           20 St Olaf-MN           2:27.88    2:25.15    3  
      35.40   36.43   37.03   36.29                                
  4 Vancil, Maggie            19 St Thomas-MN              NT    2:25.25    2  
      34.06   36.40   37.49   37.30                                
  5 Jones, Olivia M           18 St Olaf-MN           2:31.80    2:28.96    1  
      34.90   37.98   38.46   37.62                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Negaard, Tom              20 St Thomas-MN              NT    2:00.39    9  
      27.99   30.55   31.18   30.67                                
  2 Loepfe, John G            19 St Olaf-MN           1:49.44    2:03.32    4  
      28.49   31.09   32.14   31.60                                
  3 Vandevoorde, Michael R    22 St Thomas-MN              NT    2:04.49  
      28.79   31.65   31.76   32.29                                
  4 Herrli, Joe               20 St Thomas-MN              NT    2:04.73    3  
      28.15   31.26   32.47   32.85                                
  5 Anderson, Brady G         21 St Thomas-MN              NT   x2:05.25    2  
      29.94   31.58   31.83   31.90                                
  6 Larson, Sam               17 St Thomas-MN              NT   x2:07.01  
      30.08   32.08   32.55   32.30                                
  7 Gergen, Cal J             19 St Olaf-MN           2:03.35    2:14.87    1  
      30.56   33.89   35.82   34.60                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christensen, Ashley B     19 St Thomas-MN              NT    2:28.94    9  
      34.14   37.64   38.11   39.05                                
  2 Nevin, Sophia M           18 St Olaf-MN           2:31.86    2:29.81    4  
      34.55   38.64   38.26   38.36                                
  3 Herrli, Nicole M          22 St Thomas-MN              NT    2:33.56    3  
      35.79   39.13   38.76   39.88                                
  4 Wichmann, Kelly R         19 St Olaf-MN           2:41.22    2:37.16    2  
      36.13   40.28   39.99   40.76                                
  5 Rose, Melissa             20 St Thomas-MN              NT    2:39.27    1  
      36.05   40.36   41.03   41.83                                
  6 Pohlman, Annika J         21 St Olaf-MN           2:34.93    2:48.22  
      37.67   42.19   43.60   44.76                                
 -- Behrens, Gretchen         18 St Thomas-MN              NT   X2:38.30  
      35.76   40.69   40.87   40.98                                
 -- Voss, Deidree             19 St Thomas-MN              NT   X2:38.61  
      36.94   40.52   41.07   40.08                                
 -- Benham, Alia              19 St Thomas-MN              NT   X2:57.08  
      39.69   44.43   45.74   47.22                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robb, Alexander J         22 St Thomas-MN              NT    2:14.77    9  
      30.10   35.34   34.72   34.61                                
  2 Glass, Colin              19 St Thomas-MN              NT    2:17.18    4  
      30.75   34.51   35.74   36.18                                
  3 Jacobson, Elliot          22 St Thomas-MN              NT    2:22.81    3  
      31.76   36.64   36.92   37.49                                
  4 McCarty, Zach Q           18 St Olaf-MN                NT    2:24.66    2  
      32.78   36.94   37.37   37.57                                
  5 Bergeson, Eric            18 St Thomas-MN              NT   x2:25.68  
      32.89   36.92   38.87   37.00                                
  6 Polzin, Kevin L           20 St Olaf-MN           2:28.90    2:29.72    1  
      32.90   38.12   39.21   39.49                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strauss, Katelyn          20 St Thomas-MN              NT    5:13.99    9  
      29.88   31.71   31.84   31.98   31.76   31.78   31.67   31.63
      31.20   30.54                                                
  2 Howard, Alex              20 St Thomas-MN              NT    5:15.92    4  
      28.56   31.32   31.66   31.85   32.10   32.25   31.96   32.15
      31.91   32.16                                                
  3 Wolff, Marissa R          18 St Olaf-MN                NT    5:24.56    3  
      29.66   31.71   32.38   32.48   32.36   32.67   32.86   33.46
      33.91   33.07                                                
  4 Schroeder, Mira           20 St Thomas-MN              NT    5:30.40    2  
      29.99   32.96   33.21   33.57   33.70   33.57   33.52   33.57
      33.82   32.49                                                
  5 Lance, Anna A             18 St Olaf-MN           5:33.03    5:30.72    1  
      29.09   32.68   33.42   33.91   34.19   34.17   34.31   33.54
      33.43   31.98                                                
  6 Croasdell, Caitlin C      19 St Olaf-MN           5:09.12    5:39.10  
      29.87   33.49   34.36   34.67   34.56   34.96   33.99   34.98
      34.32   33.90                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nill, Collin              18 St Olaf-MN                NT    4:46.91    9  
      26.19   28.95   29.47   29.59   29.59   29.30   29.49   29.15
      28.68   26.50                                                
  2 Biwer, Bailey J           21 St Thomas-MN              NT    4:47.35    4  
      26.19   28.67   29.65   29.66   29.56   29.53   29.54   29.29
      28.20   27.06                                                
  3 Brunik, David             20 St Thomas-MN              NT    5:09.96    3  
      27.62   29.12   30.92   31.59   31.44   32.54   31.46   31.91
      32.25   31.11                                                
  4 Moon, Collin              18 St Thomas-MN              NT    5:16.60    2  
      28.15   31.48   32.12   32.50   32.64   32.38   32.05   31.70
      32.48   31.10                                                
  5 Tong, DQ L                20 St Olaf-MN           5:12.55    5:30.89    1  
      28.53   31.94   32.85   33.65   33.80   34.06   34.14   34.13
      34.07   33.72                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smarjesse, Kate           20 St Thomas-MN              NT    1:00.39    9  
      28.86   31.53                                                
  2 Jensen, Helen R           19 St Olaf-MN           1:02.71    1:02.42    4  
      29.20   33.22                                                
  3 Shea, Johannah            19 St Thomas-MN              NT    1:03.88    3  
      29.54   34.34                                                
  4 Rizzo, Linnea M           20 St Olaf-MN                NT    1:04.79    2  
      30.94   33.85                                                
  5 Martin, Erin M            20 St Olaf-MN           1:05.49    1:09.43    1  
      31.70   37.73                                                
  6 Campbell, Noela           18 St Thomas-MN              NT    1:10.26  
      31.47   38.79                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Max               20 St Thomas-MN              NT      53.11    9  
      24.92   28.19                                                
  2 Omar, Omar                19 St Thomas-MN              NT      53.69    4  
      25.73   27.96                                                
  3 Hones, Marcel D           18 St Olaf-MN             53.45      53.96    3  
      25.08   28.88                                                
  4 Anderson, Brady G         21 St Thomas-MN              NT      55.04    2  
      25.74   29.30                                                
 -- Stone, Nate               18 St Thomas-MN              NT     X53.99  
      25.40   28.59                                                
 -- Boerner, Adam             18 St Thomas-MN              NT     X54.87  
      25.21   29.66                                                
 -- Stark, Isaac              18 St Thomas-MN              NT     X55.14  
      25.18   29.96                                                
 -- Kalb, Evan                21 St Thomas-MN              NT     X57.40  
      26.41   30.99                                                
 -- Manke, Lucas              19 St Thomas-MN              NT     X57.52  
      26.55   30.97                                                
 -- Foss, Michael             19 St Thomas-MN              NT   X1:03.16  
      28.76   34.40                                                
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Janelle          21 St Thomas-MN          219.38     211.35    9  
  2 Peterson, Rose M          18 St Olaf-MN                NP     186.15    4  
  3 Pruitt, Kellie L          20 St Thomas-MN          217.86     171.65    3  
  4 Kroschel, Lauren          18 St Olaf-MN                NP     167.35    2  
  5 Vandersteen, Samantha     20 St Olaf-MN                NP     124.95    1  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Andrew R       21 St Thomas-MN          301.25     254.10    9  
  2 Jorgensen Duus, Leif P    18 St Olaf-MN                NP     249.95    4  
  3 Godfrey, Andrew           18 St Thomas-MN          186.25     209.50    3  
  4 Reid, Kyle                26 St Thomas-MN          201.55     196.00    2  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Helen R           19 St Olaf-MN           2:07.92    2:15.15    9  
      29.40   34.33   40.26   31.16                                
  2 Herrli, Nicole M          22 St Thomas-MN              NT    2:15.78    4  
      29.48   36.02   38.61   31.67                                
  3 Nevin, Sophia M           18 St Olaf-MN                NT    2:21.14    3  
      30.02   39.56   38.38   33.18                                
  4 Washenberger, Kate M      21 St Thomas-MN              NT    2:21.92    2  
      31.97   37.91   40.35   31.69                                
  5 Melody, Erin              20 St Thomas-MN              NT    2:23.26    1  
      29.99   36.22   43.69   33.36                                
  6 Maruyama, Emily K         21 St Olaf-MN           2:26.87    2:44.95  
      32.43   39.54   43.27   49.71                                
 -- Abara, Marissa            20 St Thomas-MN              NT   X2:30.93  
      31.05   39.94   45.14   34.80                                
 -- Carefoot, Ava             18 St Thomas-MN              NT   X2:32.01  
      32.85   40.94   43.34   34.88                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nill, Collin              18 St Olaf-MN                NT    2:03.31    9  
      26.16   31.56   38.02   27.57                                
  2 Robb, Alexander J         22 St Thomas-MN              NT    2:07.03    4  
      27.84   34.54   34.62   30.03                                
  3 Loepfe, John G            19 St Olaf-MN           1:53.68    2:07.27    3  
      26.97   32.05   38.59   29.66                                
  4 Duff, Ted H               21 St Thomas-MN              NT    2:09.00  
      27.44   32.40   38.77   30.39                                
  5 Rear, Jacob               20 St Thomas-MN              NT    2:12.31    2  
      27.65   36.21   37.51   30.94                                
  6 Bussey, James             20 St Thomas-MN              NT   x2:12.55    1  
      27.27   36.04   37.61   31.63                                
  7 Polzin, Kevin L           20 St Olaf-MN           2:05.95    2:15.34  
      27.88   35.06   39.17   33.23                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Saint Thomas-MN  'A'                1:43.50    1:39.98   11  
     1) Howard, Alex 20                 2) Molitor, Tiana M 22            
     3) Smarjesse, Kate 20              4) Strauss, Katelyn 20            
       25.04    25.37    24.77    24.80                                    
  2 University of Saint Thomas-MN  'B'                1:46.50    1:46.40    4  
     1) Pawlenty, Paige 20              2) Schroeder, Mira 20             
     3) Kleckner-Thiele, Annie 20       4) Cassens, Haley 20              
       27.04    26.21    26.85    26.30                                    
  3 St Olaf College-MN  'A'                           1:37.83    1:46.78    2  
     1) McLarnan, Nina E 21             2) Wichmann, Kelly R 19           
     3) Lance, Anna A 18                4) Croasdell, Caitlin C 19        
       26.74    26.67    26.78    26.59                                    
  4 University of Saint Thomas-MN  'C'                1:49.50   x1:46.91  
     1) Thurow, Emily N 21              2) Rose, Melissa 20               
     3) Christensen, Ashley B 19        4) Herrli, Nicole M 22            
       27.09    27.16    26.60    26.06                                    
  5 St Olaf College-MN  'C'                                NT    1:52.91  
     1) Maruyama, Emily K 21            2) Martin, Erin M 20              
     3) Doughty, Robyn A 21             4) Sperling, Elmira 19            
       28.24    27.91    28.30    28.46                                    
  6 St Olaf College-MN  'B'                                NT   x1:54.26  
     1) Shin, Delaney M 19              2) Pohlman, Annika J 21           
     3) Jones, Olivia M 18              4) Rizzo, Linnea M 20             
       29.21    28.86    28.99    27.20                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'E'                1:53.50   X1:49.49  
     1) Schmitz, Sydney 18              2) Vancil, Molly 20               
     3) Shea, Johannah 19               4) Abara, Marissa 20              
       27.43    27.15    27.21    27.70                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'D'                1:52.50   X1:53.41  
     1) Behrens, Gretchen 18            2) Benham, Alia 19                
     3) Dolby, Emma 19                  4) Enck, Hannah 19                
       27.17    30.10    27.69    28.45                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'F'                1:54.50   X1:54.10  
     1) Shea, Kylie 18                  2) Campbell, Noela 18             
     3) Carefoot, Ava 18                4) Mailey, Rhiannon 18            
       29.15    28.83    28.52    27.60                                    
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Saint Thomas-MN  'A'                     NT    1:26.32   11  
     1) Wiesen, Zach 20                 2) Negaard, Tom 20                
     3) Biwer, Bailey J 21              4) Hynes, Charles 21              
       22.03    21.33    21.23    21.73                                    
  2 University of Saint Thomas-MN  'B'                     NT    1:29.34    4  
     1) Omar, Omar 19                   2) Neilsen, Hunter 20             
     3) Herrli, Joe 20                  4) Larson, Max 20                 
       22.72    21.72    22.33    22.57                                    
  3 University of Saint Thomas-MN  'C'                     NT   x1:32.82  
     1) Melton, Warren T 21             2) Rear, Jacob 20                 
     3) Boerner, Adam 18                4) Hansen, Carl 18                
       23.04    23.49    22.87    23.42                                    
  4 St Olaf College-MN  'A'                           1:23.27    1:34.00    2  
     1) Hones, Marcel D 18              2) McCarty, Zach Q 18             
     3) Gergen, Cal J 19                4) Eyman Casey, Abe D 20          
       23.41    24.69    23.02    22.88                                    
  5 St Olaf College-MN  'B'                                NT    1:45.16  
     1) Pelutis, Dmitriy 20             2) Tong, DQ L 20                  
     3) Swenson, Dan 19                 4) Meagher, Sean R 18             
       24.97    24.80    28.66    26.73                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'E'                     NT   X1:33.90  
     1) Kalb, Evan 21                   2) Kearney, Matthew T 21          
     3) Langstraat, Tyler 19            4) Stark, Isaac 18                
       24.08    23.19    23.54    23.09                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'D'                     NT   X1:34.98  
     1) Azar, Dominic F 21              2) Brunik, David 20               
     3) Duff, Ted H 21                  4) Johnson, Sam 18                
       24.05    23.09    23.81    24.03                                    
 -- University of Saint Thomas-MN  'F'                     NT   X1:37.73  
     1) Voss, Mark 19                   2) Glass, Colin 19                
     3) Bergeson, Eric 18               4) Rodriguez, Ethan 18            
       25.33    23.60    24.02    24.78                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 32                    
 
  1. University of Saint Thomas          386   2. St Olaf College                     208
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. University of Saint Thomas          176   2. St Olaf College                     123
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. University of Saint Thomas          210   2. St Olaf College                      85