Skip to navigation Skip to content Skip to footer

 

 

Name

Sport Played Graduation Year Induction Year

Don Adee

Coach - Swim/Track -- 1974

Jim "Popcorn" Brandt

Football 1952 1974

George Conroy

Hockey 1924 1974

Thomas Gibbons

Boxing 1907 1974

Rev. W. Joe Gibbs

Football 1913 1974

Thomas Hamper

Golf 1941 1974

Gene O'Brien

Football 1943 1974

I.A. O'Shaughnessy

Football 1905 1974

Bob Pates

Football 1904 1974

John Rigney

Basketball 1936 1974

Jack Salsheider

Football 1950 1974

Don Simensen

Football 1951 1974

Richard Copeland

Hockey 1953 1977

John "Doc" Dolan

Baseball 1957 1977

Msgr. John Dunphy

Special Service -- 1977

Tom Feely Jr.

Basketball/Baseball 1941 1977

Jim Fitzharris

Football 1942 1977

Steve Fritz

Basketball 1971 1977

Chuck Hiller

Baseball 1956 1977

Ed Krowka

Football 1949 1977

Rev. Stanley Martinka

Track and Field 1950 1977

Leonard "Bucky" Olson

Tennis 1950 1977

John Pates

Special Service 1935 1977

Bernard Raetz

Football 1957 1977

Dan Schneeman

Swimming 1954 1977

Team of 1948-49

Basketball -- 1977

Ralph Antil

Football 1931 1980

Bertell Budd

Track and Field 1952 1980

Theodore Hall

Basketball 1956 1980

Andrew Hamm

Football 1930 1980

Dan Hansard

Basketball 1967 1980

Dan Herget

Special Service 1941 1980

Wilfred Houle

Football 1924 1980

Fred Korba

Basketball 1967 1980

Peter Kramer

Baseball 1944 1980

John Madigan

Football 1922 1980

Ken Mauer

Basketball 1949 1980

Bob Roiser

Basketball 1974 1980

Paul Sokol

Coach - Basketball 1938 1980

Jerome Steffen

Football 1967 1980

Roger Zeug

Wrestling 1964 1980

Bob Anderson

Swimming 1953 1983

Jack Blum

Basketball 1970 1983

Jim Culhane

Basketball/Baseball 1938 1983

Frank Deig

Coach - Football -- 1983

Mark Dienhart

Football/Track 1975 1983

Dennis Fitzpatrick

Basketball 1973 1983

Frank Mach

Football 1955 1983

Roland Moynagh

Football 1936 1983

Lee Bellfield

Track and Field 1976 1986

Jeff "Duke" Boeser

Hockey 1975 1986

Joe Brandy

Coach - Football -- 1986

Dennis Denning

Baseball 1966 1986

Bob Dolan

Baseball 1955 1986

Smith F. Eggleston

Track and Field 1950 1986

Jeff Keys

Hockey -- 1986

Bob Kurtz

Football 1940 1986

Leo McGuire

Football 1936 1986

Terry McMahon

Basketball 1972 1986

Ted Molitor

Football 1948 1986

John "Prof" Norton

Coach - Football/Track -- 1986

Larry Russ

Coach - Track/Cross Country

1969 1986

Lloyd Sandstrom

Basketball

1951 1986

Dick Washburn

Baseball

1968 1986

Tom Arnold

Baseball

1983 1989

Adrian Baril

Football

1923 1989

Doug Deitz

Football

1980 1989

William Funk

Coach - Football

1980 1989

Mark Hentges

Hockey

1980 1989

Kathryn Ostrom Karel

Basketball

1982 1989

Kevin Roth

Track/Cross Country

1980 1989

Debra Thometz Leyden

Track/Cross Country 1983 1989

Martha Andersen Conners

Track and Field 1983 1992

Catherine Bremer

Golf 1981 1992

Neal Guggemos

Football/Track 1986 1992

Jim Gustafson

Football 1983 1992

Walter Hobot

Boxing 1932 1992

Leonard Horyza

Football 1954 1992

Lisa Koelfgen Faust

Track/Cross Country 1987 1992

Nicholas Manciu

Track/Cross Country 1986 1992

Teresa Mayer

Track/Cross Country 1983 1992

Rubens Pedrosa Neto

Soccer 1979 1992

Mario Retica

Basketball 1937 1992

Ruth Ann Opatz Sinn

Basketball 1984 1992

George Smith

Special Service -- 1992

Ken Staples

Baseball/Hockey 1959 1992

Joe Sweeny

Coach - Track/Cross Country

1977 1992

Frank Zukaitis

Football/Basketball

1940 1992

Mick Ach

Tennis

1985 1995

Tom Diedrich

Hockey

1986 1995

Andrew Favorite

Wrestling

1970 1995

Roslyn Fittin

Swimming

1987 1995

Dick Furey

Basketball

1946 1995

Cindy Hennessy

Cross Country

1986 1995

Jeff Hyman

Track/Cross Country

1987 1995

Denny Monahan

Football

1983 1995

Randy Muetzel

Football

1983 1995

Nic Musty

Coach - Football/Basketball

-- 1995

Erin Sobaski

Track and Field

1985 1995

Pete Wareham

Track/Cross Country

1984 1995

Pat Ahern

Track and Field

1993 1998

Patrice Detlie

Soccer/Softball

1989 1998

Steve Dolan

Track and Field

1992 1998

Jane Sandvik Hurinenko

Soccer

1989 1998

Jason O'Brien

Wrestling

1992 1998

Jenny Phillips

Track/Basketball

1989 1998

Ted Riverso

Coach - Women's Basketball

-- 1998

Maureen Olson Staloch

Swimming

1993 1998

Penny Thompson Starkey

Volleyball

1993 1998

Bo Snuggerud

Hockey

1984 1998

Scott Thompson

Basketball

1991 1998

Trish Tinucci Rinzel

Track and Field

1991 1998

Gary Trettel

Track and Field

1991 1998

Laurie Trow

Basketball

1993 1998

Tom Batta

Basketball

1991 2001

Curt Behrns

Football

1996 2001

Amy Bot Lamker

Basketball

1994 2001

Kelly Copps

Track/Cross Country

1995 2001

Ryan Davis

Football

1996 2001

Laurie Dehn Spinner

Basketball

1988 2001

Tom Faust

Track/Cross Country

1987 2001

Leonard Jones

Track and Field

1995 2001

Brent Longval

Basketball

1994 2001

Andy Paley

Tennis

1996 2001

Terry Skrypek

Coach - Men's Hockey

-- 2001

Shari Sullivan-Marshall

Track/Cross Country

1989 2001

John Tauer

Basketball

1995 2001

Greg Vannelli

Hockey

1976 2001
Kevin DeVore

Football

1991 2004
Tim Fischer

Football

1984 2004
Buzz Hannahan

Baseball

1998 2004
Rich Harkwell

Track/Football

1998 2004
Karnell James

Basketball

1997 2004
Paul King

Track and Field

1980 2004
Joe Mulvehill

Hockey

1975 2004
Chris Olean

Baseball

1999 2004
Mollie Pattyn

Basketball/Track

1997 2004
Anita (Paulino) Malchow

Track and Field

1995 2004
Jim Radford

Football

1993 2004
Erik Rosenkranz

Track and Field

1995 2004
Tom Stallings

Football

1993 2004
Kristen (Vipond) Slinde

Basketball

1998 2004
Dave Willits

Swimming

1987 2004
Laura (Witte) Strasburg

Basketball

1997 2004
Steve Aronson

Men's Hockey

2000 2007
Ben Bautch

Track and Field

1991 2007
Mark Buri

Basketball

2002 2007

Molly Hayden

Basketball 2001 2007

Jenny Hintz

Track/Cross Country 1988 2007

Sarah Hintz

Track/Cross Country 1985 2007

Greg Kaiser

Football 2000 2007

Jake Mauer

Baseball 2001 2007

Fred "Lefty" Miller

Baseball 1908 2007

Missy Pederson

Basketball 2002 2007

Roger Rich

Special Service -- 2007

Dick Trafas

Football 1956 2007

Joe Warren

Soccer/Track/Football/Basketball 1992 2007

Jake Barkely

Football 2003 2013

Jane Gibbs Becker

Volleyball 2004 2013

Nicole Conway

Softball 2006 2013

Roman Cress

Track and Field 2003 2013

Michelle Wong DenHartigh

Softball 2005 2013

Carrie Embree

Softball 2007 2013

Kristal Grigsby

Track and Field 2006 2013

Andrew Hilliard

Track and Field 2003 2013

Janet Nagle

Softball 2006 2013

Steven Pignato

Baseball 1997 2013

Isaac Rosefelt

Basketball 2007 2013

Tessie Thompson

Soccer 2003 2013

Diane Loughlin Urick

Track/Cross Country 1989 2013

Joann Andregg

Athletic Administrator -- 2016

Maria Bye Linnaus

Softball 2008 2016

Jackie Carroll Baker

Hockey 2009 2016

Shara Guidry Wallick

Track and Field 2008 2016

Tyler Nicolai

Basketball 2011 2016

Joel O'Brien

Wrestling 1997 2016

Mark O'Connell

Track and Field 2008 2016

Josh Ostrue

Football 2011 2016

Tanaya Reitz

Hockey 2006 2016

Jena Root

Swimming 2011 2016

Matt Schuld

Baseball 2010 2016

P.J. Theisen

Football/Track 2008 2016

Ben Wartman

Football/Baseball 2010 2016

Alison Wright Tierney

Softball 2010 2016