Licensed to University of St. Thomas   HY-TEK's Meet Manager 5/10/2019 08:32 PM
                  MIAC Championships - 5/10/2019 to 5/11/2019                  
                           University of St. Thomas                            
                                    Results                                    
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
        MIAC: M 10.59  2018        Ryan Miller (+1.8), St. Johns               
        MIAC: M 10.53  2000        Roman Cress (NWI), St. Thomas               
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ryan Miller               SO St. John's (             10.74Q -1.2  1 
  2 Eric Douville             FR St. Thomas (             10.92Q -1.7  2 
  3 Drew Schoenbauer          SR St. John's (             11.02Q -3.2  3 
  4 Bryan Richter             JR Carleton                 11.07q -1.2  1 
  5 Nick Gannon               SO St. John's (             11.09q -1.2  1 
  6 Taylor Rooney             SO Gustavus Ado             11.10q -1.7  2 
  6 Malachi Lossow            SO Bethel (Minn             11.10q -1.7  2 
  8 Conor White               SR St. Thomas (             11.14q -1.7  2 
  9 Kyle Lichttenegger        JR Saint Mary's             11.15  -3.2  3 
 10 Matthew Boone             SO Saint Mary's             11.35  -1.7  2 
 11 Jack Young                FR St. John's (             11.36  -1.2  1 
 12 Kaleb Keener              FR St. Thomas (             11.37  -3.2  3 
 13 Adam Kaiser               SR St. Olaf                 11.38  -3.2  3 
 14 Randall Clintsman         JR St. John's (             11.39  -1.7  2 
 15 Harrison Grandgenett      FR St. Thomas (             11.42  -1.2  1 
 16 Remington Brisbois        SO Hamline                  11.45  -1.2  1 
 17 Robert Anigbogu           SO Macalester               11.48  -1.7  2 
 18 Jack Blaney               SR Gustavus Ado             11.54  -1.2  1 
 19 Sam Rosario               SR Augsburg                 11.58  -3.2  3 
 20 Matt Gish                 FR St. John's (             11.67  -3.2  3 
 21 Dylan Kooner              SO St. Olaf                 11.72  -1.2  1 
 22 Charles Haik              SO St. John's (             11.74  -1.7  2 
 23 Taron Busby               SO Augsburg                 11.94  -3.2  3 
 24 Derrick Lincoln           SO St. Olaf                 12.17  -3.2  3 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
        MIAC: M 21.50  2018        Emmanuel Egbujor (+0.0), Augsburg           
        MIAC: M 21.28  2002        Jerry Washington (NWI), Gustavus            
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Ryan Miller               SO St. John's (             21.73Q  0.1  3 
  2 Drew Schoenbauer          SR St. John's (             21.92Q -1.6  1 
  3 Eric Douville             FR St. Thomas (             21.98Q -1.2  2 
  4 Malachi Lossow            SO Bethel (Minn             22.18q  0.1  3 
  5 Kyle Lichttenegger        JR Saint Mary's             22.19q -1.6  1 
  6 Cal Wright                FR Concordia-Mo             22.40q -1.2  2 
  7 Noah Anderson             SO Saint Mary's             22.41q -1.2  2 
  8 Ben Schwartz              JR Carleton                 22.65q -1.6  1 
  9 Bryan Richter             JR Carleton                 22.68   0.1  3 
 10 Jack Young                FR St. John's (             22.83  -1.2  2 
 11 Matthew Boone             SO Saint Mary's             22.91  -1.2  2 
 12 Keegan Greaney            SO Macalester               22.96  -1.6  1 
 13 Duncan Forbes             SO St. Olaf                 23.02  -1.6  1 
 14 Colin Schuller            FR Concordia-Mo             23.04  -1.2  2 
 15 Matt Gish                 FR St. John's (             23.11   0.1  3 
 16 Remington Brisbois        SO Hamline                  23.28   0.1  3 
 17 Matthew Montplaisir       JR Gustavus Ado             23.31  -1.6  1 
 18 Harrison Grandgenett      FR St. Thomas (             23.37  -1.2  2 
 19 Seth Cattoor              FR St. John's (             23.42   0.1  3 
 20 Tom Whiting               JR Concordia-Mo             23.61  -1.6  1 
 20 Xavier Roberts            FR St. Thomas (             23.61  -1.2  2 
 22 Charles Haik              SO St. John's (             23.79  -1.6  1 
 23 Taron Busby               SO Augsburg                 23.87   0.1  3 
 24 Adam Kaiser               SR St. Olaf                 25.65   0.1  3 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
        MIAC: M 47.15  2004        Carson Glad, St. Thomas                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Carl Klamm                SR Bethel (Minn             48.32Q  1 
  2 Shawn Monroe              JR Bethel (Minn             48.96Q  2 
  3 Isaac Erickson            JR Bethel (Minn             49.25Q  3 
  4 Cal Wright                FR Concordia-Mo             49.11q  2 
  5 Keegan Greaney            SO Macalester               49.41q  1 
  6 Nolan Metz                FR Bethel (Minn             49.53q  2 
  7 Brandon Loverude          SO Bethel (Minn             49.82q  2 
  8 Omavi Collison            FR St. John's (             49.84q  3 
  9 Duncan Forbes             SO St. Olaf                 49.94   2 
 10 Zach Kulstad              SO Carleton                 50.04   1 
 11 Mason Thedens             FR St. Thomas (             50.11   1 
 12 Jackson Devereaux         SO St. John's (             50.62   3 
 13 Wyatt Quiring             FR Gustavus Ado             50.82   2 
 14 Ben Sorenson              SO Hamline                  50.83   3 
 15 Alberto Mendez            SR Hamline                  50.87   1 
 16 Dylan Gast                FR Gustavus Ado             51.02   3 
 17 Hayden Gagnon             FR Concordia-Mo             51.07   1 
 18 Jacob Reding              FR St. John's (             51.82   3 
 19 Micah Smith               FR Bethel (Minn             51.97   1 
 20 Jake Svenby               FR Concordia-Mo             52.44   1 
 21 Samuel Karlson            SR St. Thomas (             52.72   3 
 22 Jack Schugel              SR Gustavus Ado             53.24   3 
 23 Jerod Herbert             FR St. Thomas (             53.36   2 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
        MIAC: M 1:49.88  2017        Donson Cook-Gallardo, Carleton            
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Joey Cook-Gallardo        JR Carleton               1:54.98Q  2 
  2 Noah Johnson              FR Gustavus Ado           1:55.94Q  1 
  3 Evan Hatton               SR Bethel (Minn           1:57.48Q  3 
  4 Carl Kozlowski            SO St. Thomas (           1:55.97Q  1 
  5 Sean Lonergan             JR St. Olaf               1:56.98Q  2 
  6 Jesse Middendorf          FR Concordia-Mo           1:57.59Q  3 
  7 Cooper Hitt               FR Bethel (Minn           1:57.21q  1 
  8 David Palmer              JR Macalester             1:57.85q  2 
  9 Chase Graff               JR St. Thomas (           1:58.40   1 
 10 Landon Javens             FR St. Thomas (           1:58.46   3 
 11 Erik Sworski              SO St. Thomas (           1:58.77   3 
 12 Tyler Gallagher           FR Hamline                1:59.59   1 
 13 Spencer McNall            FR Macalester             2:00.36   1 
 14 Aidan Tollefson           SR Bethel (Minn           2:00.80   3 
 15 Jack Osborne              FR St. Thomas (           2:01.24   2 
 16 Alec Getzloff             JR St. Olaf               2:01.39   3 
 17 Zach Herman               JR St. Olaf               2:01.85   1 
 18 Andy Hartshorn            SO Bethel (Minn           2:02.27   3 
 19 Bailey LaChance           SR St. Thomas (           2:02.75   2 
 20 Seth Jackson              SO St. John's (           2:03.78   2 
 21 Henrik Gilbertson         SO St. Olaf               2:04.01   3 
 22 Mark Baumeister           SO Macalester             2:06.75   2 
 23 Allen-Michael Burback     SR St. Thomas (           2:07.53   1 
 24 David Stone               SR St. Olaf               2:08.71   2 
 
Men 1500 Meter Run
===================================================================
12 Advance:  Top 5 Each Heat plus Next 2 Best Times
        MIAC: M 3:49.39  2017        Joe Coffey, St. Olaf                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Karl Wachter              JR St. Thomas (           4:06.15Q  2 
  2 Matthew Wilkinson         SO Carleton               4:08.11Q  1 
  3 Frank Gustafson           JR Hamline                4:06.29Q  2 
  4 Sean Lonergan             JR St. Olaf               4:08.42Q  1 
  5 Sam Primozich             SO St. Olaf               4:06.40Q  2 
  6 Ezekiel Lelinga           SO Bethel (Minn           4:08.68Q  1 
  7 Kevin Lamb                SR St. John's (           4:06.45Q  2 
  8 Evan David                SO Carleton               4:08.86Q  1 
  9 Adam Nakasaka             FR Carleton               4:06.66Q  2 
 10 Jesse Middendorf          FR Concordia-Mo           4:08.95Q  1 
 11 Biel Wiel                 FR St. Thomas (           4:07.08q  2 
 12 Bridger Pavelka           JR Gustavus Ado           4:09.03q  1 
 13 Ben Perry                 FR Carleton               4:09.77   2 
 14 Reuben Kosche             SO St. Olaf               4:09.83   1 
 15 Nick Kerbeshian           SO Gustavus Ado           4:13.07   1 
 16 Justin Brecheisen         SR Bethel (Minn           4:13.88   1 
 17 Clay Tydings              SO Carleton               4:14.39   2 
 18 Ben Borash                JR Saint Mary's           4:15.79   1 
 19 Stephen Lavey             FR Carleton               4:16.69   2 
 20 Andrew Wischnack          SR Gustavus Ado           4:16.99   1 
 21 Jake Kirsch               SR St. John's (           4:17.09   2 
 22 William Anderson          SR St. Olaf               4:19.16   1 
 23 Parker Zak                FR St. John's (           4:19.56   2 
 24 Isaiah Hobus              FR Bethel (Minn           4:20.10   2 
 25 Alec Kirtley              SR St. Olaf               4:21.12   1 
 26 Michael Finn              SO St. Olaf               4:21.14   2 
 27 Jared Wiens               FR Bethel (Minn           4:25.75   1 
 28 Tony Smith                FR St. Thomas (           4:25.86   2 
 
Men 10000 Meter Run
================================================================
        MIAC: M 30:30.84  1982        Joe Broze, St. Thomas                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lucas Mueller             SO Carleton              30:40.45  
  2 Tris Dodge                SR Carleton              31:30.47  
  3 Andrew Stumbo             SO Gustavus Ado          31:40.18  
  4 Thomas Lerdall            SR St. Olaf              31:49.29  
  5 Christopher Brenk         JR St. Olaf              31:58.81  
  6 Andrew Plumb              SR St. Olaf              32:22.37  
  7 George McGivern           JR St. Thomas (          32:25.74  
  8 James Mathison            SR St. John's (          32:33.37  
  9 Eric Wicklund             JR Concordia-Mo          32:35.73  
 10 Garet Grant               FR Gustavus Ado          32:46.23  
 11 Jonah Herzog              SO St. Olaf              32:54.78  
 12 Noah Kneeskern            SO Concordia-Mo          32:55.20  
 13 Adrian Johnson            SO Macalester            33:04.01  
 14 Jake Lepak                JR Macalester            33:16.40  
 15 Casey Olson               SO Gustavus Ado          33:33.60  
 16 Tyler Bethke              SR Bethel (Minn          33:48.21  
 17 Kyle Mehrhof              SR Hamline               34:15.92  
 18 Matt Payne                FR Gustavus Ado          35:10.62  
 19 Carter Woetzel            SO Bethel (Minn          35:14.36  
 20 Josh Halverson            SO Bethel (Minn          35:23.61  
 
Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
        MIAC: M 14.48  2009        Taylor Ferda (+1.6), Bethel                 
        MIAC: M 14.36  2001        Eric Klinker (NWI), Macalester              
    Name                    Year School                 Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Taylor Rooney             SO Gustavus Ado           M 14.09Q  1.4  1 
  2 Matt Bye                  JR Concordia-Mo             15.31Q  1.9  2 
  3 Max Martin                SR St. John's (             15.35Q +0.0  3 
  4 Erik Anderson             FR St. Thomas (             15.34q  1.9  2 
  5 Dylan Olson               SR Hamline                  15.43q  1.4  1 
  6 Willie Julkes             JR Concordia-Mo             15.47q  1.4  1 
  7 Austin Coates             SO St. Thomas (             15.56q  1.9  2 
  8 Jonah Schoenfelder        JR St. Thomas (             15.70q +0.0  3 
  9 Joel Smith                FR Bethel (Minn             15.91   1.4  1 
 10 Lukas Walton              FR Bethel (Minn             15.93  +0.0  3 
 11 Zach Angstman             FR Hamline                  16.12   1.9  2 
 12 Jordan Johnson            JR St. Thomas (             16.13  +0.0  3 
 13 Drew Probst               FR St. Thomas (             16.21   1.4  1 
 14 Ben Nelson                FR St. Thomas (             17.02   1.4  1 
 15 Tyler Cullen              FR St. Thomas (             17.18   1.4  1 
 16 Jett Hutton-Lau           FR Bethel (Minn             17.23  +0.0  3 
 17 Danny Welshons            FR St. John's (             17.56   1.9  2 
 18 Patrick Deng              SR Augsburg                 17.66  +0.0  3 
 19 Jake Probst               SR Concordia-Mo             17.97  +0.0  3 
 20 Billy Retza               JR Macalester               18.73   1.9  2 
 
Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
        MIAC: M 52.17  2010        Taylor Ferda, Bethel                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Brady Labine              SO St. John's (             54.79Q  2 
  2 Joel Smith                FR Bethel (Minn             55.11Q  1 
  3 Benjamin Scott            JR St. Olaf                 55.40Q  3 
  4 Tyler Sealock             FR Bethel (Minn             55.80q  1 
  5 Lukas Walton              FR Bethel (Minn             55.88q  1 
  6 Max Martin                SR St. John's (             56.03q  2 
  7 Austin Coates             SO St. Thomas (             56.69q  3 
  8 Jonah Schoenfelder        JR St. Thomas (             56.86q  2 
  9 Trokon Karngar            FR Bethel (Minn             57.63   3 
 10 Erik Anderson             FR St. Thomas (             57.76   3 
 11 Nick Brusilow             SO Carleton                 57.88   2 
 12 Danny Welshons            FR St. John's (             58.51   1 
 13 Liam Sullivan             JR Carleton                 59.55   3 
 14 Mack Maroushek            FR St. John's (           1:00.58   2 
 15 Michael Miller            FR Concordia-Mo           1:00.59   1 
 16 Patrick Deng              SR Augsburg               1:01.11   3 
 17 Noah Reutzel              JR Hamline                1:02.42   1 
 18 Kyle Stichman             SR Bethel (Minn           1:04.03   2 
 19 Ben Nelson                FR St. Thomas (           1:05.49   2 
 20 Logan Heinecke            SO Concordia-Mo           1:06.37   3 
 21 Evan Borgen               FR Concordia-Mo           1:07.03   3 
 -- Bobby Verchota            SR Gustavus Ado                DQ   1  hurdle infraction
 
Men 4x800 Meter Relay
================================================================
        MIAC: M 7:33.39  2017        St. Olaf                                  
                         Jack Henschel, Jacob Eggers, Sean Bjork, Joe Coffy
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 St. Thomas (Minn.)  'A'                             7:47.93  
     1) Brian Carl SO                   2) Karl Wachter JR                
     3) Collin Kiley JR                 4) Carl Kozlowski SO              
  2 Bethel (Minn.)  'A'                                 7:51.87  
     1) Evan Hatton SR                  2) Gabe Segura SO                 
     3) Cooper Hitt FR                  4) Ezekiel Lelinga SO             
  3 Hamline  'A'                                        7:55.89  
     1) Matt Lorah SO                   2) Aric Brodie FR                 
     3) Fernando Benitez JR             4) Frank Gustafson JR             
  4 Gustavus Adolphus  'A'                              7:57.21  
     1) Ben Madigan SR                  2) Max Bauer SR                   
     3) Nick Olfert FR                  4) Dylan Gast FR                  
  5 St. Olaf  'A'                                       8:00.33  
     1) Sam Stresemann SO               2) Eliott Cassidy SO              
     3) Luke Malek SO                   4) Sam Primozich SO               
  6 Concordia-Moorhead  'A'                             8:00.54  
     1) Willie Julkes JR                2) Cal Wright FR                  
     3) Tom Whiting JR                  4) Colin Schuller FR              
  7 St. John's (Minn.)  'A'                             8:01.57  
     1) Ryan Houseman SO                2) Christopher Stanek SO          
     3) Justus Fast FR                  4) Noah Webb SO                   
  8 Carleton  'A'                                       8:07.89  
     1) Bridger Rives FR                2) Ben Santos FR                  
     3) Clay Tydings SO                 4) Nick Brusilow SO               
  9 Macalester  'A'                                     8:10.42  
     1) Chris Boranian SR               2) Edwin Reyes Herrera JR         
     3) Yuto Watanabe FR                4) Spencer McNall FR              
 
Men High Jump
==========================================================================
        MIAC: M 2.19m  1993        Leonard Jones, St. Thomas                   
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Christian Velishek        FR Hamline                  2.00m    6-06.75 
  2 Taylor Rooney             SO Gustavus Ado             1.97m    6-05.50 
  3 Christian Beamer          SO Saint Mary's             1.94m    6-04.25 
  4 Stephen Peper             SO St. Olaf                 1.91m    6-03.25 
  4 Bill Lichliter            JR St. Thomas (             1.91m    6-03.25 
  6 Andrew Smith              SR Macalester              J1.91m    6-03.25 
  7 Jake Kelly                SO St. Thomas (             1.86m    6-01.25 
  8 Alex Bailey               JR Augsburg                J1.86m    6-01.25 
  9 Hayden Gagnon             FR Concordia-Mo            J1.86m    6-01.25 
 10 Zach Kulstad              SO Carleton                J1.86m    6-01.25 
 11 Sam Rademacher            FR St. John's (             1.81m    5-11.25 
 12 Noah Steward              FR St. Thomas (            J1.81m    5-11.25 
 13 Nick Edwards              SO St. Olaf                J1.81m    5-11.25 
 14 Kyle Lichttenegger        JR Saint Mary's            J1.81m    5-11.25 
 15 Matt Bye                  JR Concordia-Mo             1.76m    5-09.25 
 16 Hunter Westman            FR St. John's (             1.71m    5-07.25 
 16 Joe Anyasike              FR St. John's (             1.71m    5-07.25 
 -- Jarick Rieffer            SO Hamline                     NH            
 
Men Long Jump
===============================================================================
        MIAC: M 7.30m  2008        Erik Diley, St. Johns                       
        MIAC: M 7.73m  1991        Leonard Jones, St. Thomas                   
    Name                    Year School                 Prelims  Wind          
===============================================================================
Preliminaries
  1 Conor White               SR St. Thomas (             7.16mq  0.3  23-06.00 
  2 Kyle Lichttenegger        JR Saint Mary's             6.99mq  1.2  22-11.25 
  3 Peter Keel                JR Carleton                 6.69mq +0.0  21-11.50 
  4 Joshua Prater             JR St. Thomas (             6.67mq +0.0  21-10.75 
  5 Adam Rikkers              JR St. Thomas (             6.65mq  0.9  21-10.00 
  6 Nicholas Spann            SR St. Thomas (             6.62mq -1.5  21-08.75 
  7 Kaleb Keener              FR St. Thomas (             6.59mq +0.0  21-07.50 
  8 Alexander DuMoulin        FR Gustavus Ado             6.57mq  1.1  21-06.75 
  9 Desmond Steward           SR Saint Mary's             6.55mq  0.7  21-06.00 
 10 Chris Frick               SR St. Olaf                 6.42m   1.0  21-00.75 
 11 Jake Kelly                SO St. Thomas (             6.32m   2.5  20-09.00 
 12 Noah Steward              FR St. Thomas (             6.31m  -0.9  20-08.50 
 13 Sean Bjork                FR Bethel (Minn             6.28m   2.4  20-07.25 
 14 Tyler Adler               SO St. Thomas (             6.18m  +0.0  20-03.50 
 15 Tyler Van Lannen          SR Bethel (Minn             6.12m  +0.0  20-01.00 
 16 Jake LePard               SO Concordia-Mo             6.09m   2.4  19-11.75 
 16 Kyle Stichman             SR Bethel (Minn             6.09m   0.2  19-11.75 
 18 Taron Busby               SO Augsburg                 5.26m   0.5  17-03.25 
 -- Matthew Montplaisir       JR Gustavus Ado              FOUL   NWI           
 -- Bill Lichliter            JR St. Thomas (              FOUL   NWI           
 
Men Long Jump
===============================================================================
        MIAC: M 7.30m  2008        Erik Diley, St. Johns                       
        MIAC: M 7.73m  1991        Leonard Jones, St. Thomas                   
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
Finals
  1 Conor White               SR St. Thomas (             7.16m   NWI  23-06.00 
  2 Adam Rikkers              JR St. Thomas (             7.08m   0.1  23-02.75 
  3 Kyle Lichttenegger        JR Saint Mary's             6.99m   0.6  22-11.25 
  4 Joshua Prater             JR St. Thomas (             6.97m  +0.0  22-10.50 
  5 Nicholas Spann            SR St. Thomas (             6.85m  -1.0  22-05.75 
  6 Peter Keel                JR Carleton                 6.69m  +0.0  21-11.50 
  7 Kaleb Keener              FR St. Thomas (             6.67m   0.7  21-10.75 
  8 Alexander DuMoulin        FR Gustavus Ado             6.57m  +0.0  21-06.75 
  9 Desmond Steward           SR Saint Mary's             6.55m   0.7  21-06.00 
 
Men Discus Throw
==========================================================================
        MIAC: M 60.30m  1983        Mike Manders, Hamline                      
    Name                    Year School                 Prelims           
==========================================================================
Preliminaries
  1 Michael Hensch            SR Gustavus Ado            47.44mq    155-08 
  2 Kai Barber                SO St. John's (            46.04mq    151-00 
  3 Eric Holst                SR St. Thomas (            45.56mq    149-06 
  4 Joe Martin                SO Hamline                 44.22mq    145-01 
  5 Andrew Puett              SR Gustavus Ado            43.33mq    142-02 
  6 David Danhauer            SR St. Thomas (            42.89mq    140-08 
  7 Gabe Irons                FR Bethel (Minn            42.67mq    140-00 
  8 Gage O'Brien              JR St. Thomas (            42.62mq    139-10 
  9 Keith Maxon               SR Gustavus Ado            41.60mq    136-06 
 10 Parker Feuerborn          FR St. Thomas (            41.55m     136-04 
 11 Jake Steiner              SO Concordia-Mo            40.63m     133-04 
 12 Aengus White              SO St. Olaf                40.62m     133-03 
 13 Kiefer Miller             JR Concordia-Mo            39.65m     130-01 
 14 Matt Johnson              FR St. Thomas (            39.64m     130-01 
 15 Cameron Murphy            FR St. John's (            39.30m     128-11 
 16 Mitchell Maday            SR Hamline                 38.97m     127-10 
 17 Ben Schelske              SO Concordia-Mo            38.80m     127-03 
 18 Eli Mollet                FR St. John's (            38.51m     126-04 
 19 Ryan Murphy               SO St. John's (            38.20m     125-04 
 20 Wes Nelson                SR Bethel (Minn            37.93m     124-05 
 
Men Discus Throw
==========================================================================
        MIAC: M 60.30m  1983        Mike Manders, Hamline                      
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Michael Hensch            SR Gustavus Ado            47.65m     156-04 
  2 David Danhauer            SR St. Thomas (            46.83m     153-08 
  3 Kai Barber                SO St. John's (            46.04m     151-00 
  4 Eric Holst                SR St. Thomas (            45.65m     149-09 
  5 Gabe Irons                FR Bethel (Minn            45.45m     149-01 
  6 Gage O'Brien              JR St. Thomas (            44.25m     145-02 
  7 Joe Martin                SO Hamline                 44.22m     145-01 
  8 Andrew Puett              SR Gustavus Ado            43.33m     142-02 
  9 Keith Maxon               SR Gustavus Ado            41.60m     136-06 
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
        MIAC: M 60.62m  2011        Andrew Brueggen, St. Mary's                
    Name                    Year School                 Prelims           
==========================================================================
Preliminaries
  1 Michael Hensch            SR Gustavus Ado          M 61.13mq    200-07 
  2 Eric Holst                SR St. Thomas (            58.96mq    193-05 
  3 Eric Dols                 SR Hamline                 54.74mq    179-07 
  4 Mitchell Maday            SR Hamline                 53.13mq    174-04 
  5 Kai Barber                SO St. John's (            50.87mq    166-11 
  6 Wes Nelson                SR Bethel (Minn            49.70mq    163-01 
  7 Dylan Larson              JR Hamline                 48.94mq    160-07 
  8 David Danhauer            SR St. Thomas (            48.79mq    160-01 
  9 Gage O'Brien              JR St. Thomas (            48.74mq    159-11 
 10 Ryan Reiter               SR St. John's (            47.34m     155-04 
 11 Isaiah Wimmer             SO St. Thomas (            47.17m     154-09 
 12 Eli Mollet                FR St. John's (            46.64m     153-00 
 13 Jake Steiner              SO Concordia-Mo            45.46m     149-02 
 14 Steven Orzolek            FR Gustavus Ado            44.31m     145-04 
 15 Lucas Doyle               FR Hamline                 40.98m     134-05 
 16 Odera Onwualu             SO Bethel (Minn            40.44m     132-08 
 17 Gabe Irons                FR Bethel (Minn            40.25m     132-01 
 18 Dylan Rioux               JR Hamline                 40.00m     131-03 
 19 Garrett Prentis           SO St. Thomas (            36.09m     118-05 
 -- Kiefer Miller             JR Concordia-Mo              FOUL            
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
        MIAC: M 60.62m  2011        Andrew Brueggen, St. Mary's                
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Michael Hensch            SR Gustavus Ado            61.13mM    200-07 
  2 Eric Holst                SR St. Thomas (            58.96m     193-05 
  3 Eric Dols                 SR Hamline                 54.74m     179-07 
  4 Kai Barber                SO St. John's (            54.09m     177-05 
  5 Mitchell Maday            SR Hamline                 53.13m     174-04 
  6 Wes Nelson                SR Bethel (Minn            51.82m     170-00 
  7 David Danhauer            SR St. Thomas (            50.54m     165-10 
  8 Gage O'Brien              JR St. Thomas (            49.74m     163-02 
  9 Dylan Larson              JR Hamline                 49.69m     163-00 
 
Men Decathlon
================================================================
        MIAC: M  7198  1995        Erik Rosenkranz, St. Thomas                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Matt Bye                  JR Concordia-Mo              6586  
  2 Eli Knutson               SR St. Olaf                  6278  
  3 Jordan Johnson            JR St. Thomas (              5992  
  4 Tyler Adler               SO St. Thomas (              5953  
  5 Ryan Thompson             SO St. John's (              5835  
  6 Lukas Walton              FR Bethel (Minn              5786  
  7 Nelson Finne              SR Gustavus Ado              5644  
  8 Chris Frick               SR St. Olaf                  5333  
  9 Liam Sullivan             JR Carleton                  5271  
 10 Drew Probst               FR St. Thomas (              5189  
 11 Kyle Stichman             SR Bethel (Minn              5096  
 12 Dan Wilson                FR Concordia-Mo              4698  
 13 Zach Paustian             SO Concordia-Mo              4660  
 14 Jake LePard               SO Concordia-Mo              4305  
 15 Tyler Cullen              FR St. Thomas (              3996  
 
                     Men - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
    1) St. Thomas (Minn.)          85.50     2) Gustavus Adolphus          43   
    3) St. Olaf                    29.50     4) Hamline                    28   
    5) Carleton                    22        6) Bethel (Minn.)             18   
    6) St. John's (Minn.)          18        8) Concordia-Moorhead         13   
    9) Saint Mary's (Minn.)        12       10) Macalester                  3   
   11) Augsburg                     1