Skip to navigation Skip to content Skip to footer

NCAA Regional Softball Tournament Home Page

NCAA Regional Softball Tournament Home Page

--

NCAA Tournament Bracket

NCAA Tournament Digital Program

--

MIAC champion and No. 4-ranked St. Thomas will play host to a four-team, double-elimination NCAA Softball Tournament opening round regional on campus at South Field, May 9-11.

The Tommies (38-5) will face Northwestern-St. Paul (27-15) at 4:30 p.m., on Thursday, followung the 2 p.m. game between UW-Eau Claire (26-11-1) and Wartburg (26-11).

Three are three games set for Friday (noon, 2:30 and 4:30 p.m.), and one or two (noon, 2:30 p.m.) as needed on Saturday to determine the champion.

St. Thomas is making its 16th consecutive NCAA playoff appearance and has surpassed 35 wins for the 16th year in a row.

Coach John Tschida's team has won 23 of its last 24 games, including three shutout wins in the MIAC playoffs last weekend. 

Northwestern has won 13 of its last 14 and won the league playoffs after a fourth-place regular-season finish. The Eagles had early-season doubleheader splits with St. Ben's and Hamline.

Eau Claire took second in its conference and is ranked No. 25 in the latest Division III polls.

Wartburg placed third in its conference and surpassed 25 victories.

--

St. Paul Regional Tournament

Schedule/Results

LIVE VIDEO LINKS HERE

 

 

Thursday, May 9

Game 1 -- 2 p.m.: UW-Eau Claire, 2, Wartburg 1 BOX SCORE 

Game 2 -- 4:30 p.m.: St. Thomas 9, Northwestern-St. Paul 0 (5 inn.) BOX SCORE

Eau Claire Postgame Interview

Wartburg Postgame Interview

St. Thomas Postgame Interview

Northwestern Postgame Interview

 

Friday, May 10

Game 3 -- Noon: St. Thomas 1, UW-Eau Claire 0 BOX SCORE

Game 4 -- 2:30 p.m.: Wartburg 6, Northwestern 4 (9 inn.) (Wartburg advances) BOX SCORE

Game 5 -- 5 p.m.: UW-Eau Claire 4, Wartburg 3 (UWEC advances) BOX SCORE

Eau Claire Postgame Interview (Noon game)

Wartburg Postgame Interview

St. Thomas Postgame Interview

Eau Claire Postgame Interview (5:30 p.m. game)

 

 

Saturday, May 11

Game 6 -- St. Thomas 6, UW-Eau Claire 1 LIVE STATS/  _________BOX SCORE

St. Thomas is 2019 St. Paul regional champion

St. Thomas Postgame Interview

Eau Claire Postgame Interview 

 

All-Tournament Team

 

Northwestern

Kayla Madison (SO)

Wartburg

Kailee O'Brien (SR)

Maddie Rog (SO)

UW-Eau Claire

Mikayla McEnery (SO)

Sarah Peka (JR)

Cheyenne Johnson (JR)

St. Thomas

Melissa Barry (SR)

Elise Barnes (JR)

Dana Connelly (SR)

Kierstin Anderson-Glass (JR) (Most Outstanding Player)

--

 

Meet the Teams

Univ. of Northwestern-St. Paul 

Location: Roseville, Minn.

Founded: 1902  

Nickname: Eagles

Colors: Purple & Gold    

W-L: 27-15 (Conf. 4th, 11-5)

NCAA SB Playoff All-Time Record: 2nd app., 0-2

Softball Staff: HC Alicia du'Monceaux (11th season), assistants Kelsey Stoltman, Erin Olson, Bekah Schmidt

Eagles Roster

No.   Name           Pos. Ht. Yr. Hometown/HS

 1      Briggs Carlson P/OF 5-8 FR North Mankato, Minn. / Mankato West

 2      Kayla Hannasch OF 5-3 SO Lakeville, Minn. / Lakeville North

 3      Megan Aasness UT 5-4 SO Fergus Falls, Minn. / Hillcrest Academy

 4      Courtney Schmidt IF 5-6 SO Spring Valley, Minn / Kingsland

 5      Kayla Madison IF 5-5 SO North Branch, Minn. / Forest Lake

 6      Ellie Ronning IF 5-8 SO Alexandria, Minn. / Alexandria Area

 7      Taylor Ehnstrom IF 5-5 SO Aitkin, Minn. / Aitkin

10     Bridgette Kollos C/UT 5-7 FR Mapleton, Minn. / Maple River

13     Mindy Forcier OF 5-6 SR Watkins, Minn. / Eden Valley-Watkins

14     Cassie Kopischke IF 5-9 FR Bloomington, Minn. / Bloomington

15     Ciara Scheithauer OF/C 5-8 SR Rib Lake, Wis. / Rib Lake

18     Lexi Kopacek P 5-9 SO Willmar, Minn. / Willmar

19     Abbie Nelson P 5-5 JR Holdrege, Neb. / Holdrege

23     Faith Forcier C 5-6 JR Watkins, Minn. / Eden Vallley-Watkins

--

Wartburg College

Location: Waverly, Iowa

Founded: 1852

Nickname: Knights

Colors: Orange & Black

W-L: 26-11 (Conf.  3rd, 11-5)

NCAA SB Playoff All-Time Record: 9th app., 23-17

Softball Staff: HC Jamie Mueller (Fourth season), assistants Taylor Dickson, Heather Hupke, Adrian Norris 

Knights' Roster

No. Name                 Yr.          Ht.             Pos.         Hometown/HS 

 1 Kailee O'Brien SR 5-4 OF Altoona, Iowa / Southeast Polk

 2 Liz Roby-Miklus SR 5-6 OF Ankeny, Iowa / Saydel

 3 Madison Hiestand FR 5-3 P/IF Plainfield, Ill. / Plainfield South

 4 Megan Ritter SO 5-5 OF Newton, Iowa / Baxter

 6 Maddie Rog SO 5-2 P/IF Norridge, Ill. / Maine Township South

 7 Grace Petersen FR 5-7 C/3B Joliet, Ill. / Joliet West

 8 Emily Smillie JR 5-0 OF Parker, Colo. / Chaparral

11 Ashley Quintana FR 5-6 OF Westminster, Colo. / Legacy

12 Lauren Reicks SO 5-3 P Cresco, Iowa / Crestwood

13 Leah Campos SO 5-3 IF/OF Diamond, Ill. / Coal City

14 Madison Rentschler SR 5-9 IF Marion, Iowa / Linn-Mar

15 Brenna Gray SR 5-3 P/OF Waterloo, Iowa / Waterloo West

16 Jenna Levine FR 5-7 1B/OF DeKalb, Ill. / DeKalb

17 Kimmie Gumino SR 5-6 IF Gurnee, Ill. / Warren Township

18 Sydney Illg SR 5-7 IF Grimes, Iowa / Johnston

22 Hannah Onken SR 5-10 IF Jefferson, Iowa / Greene

23 Haley Barkau FR 5-3 OF/IF Denver, Iowa / Denver

24 Madison Stoaks SO 5-8 OF Clive, Iowa / West Des Moines Valley

25 Olivia Brecht FR 5-6 IF Center Point, Iowa / Center Point-Urbana

26 Lauren Wisdom SO 5-9 1B/OF Sycamore, Ill. / Sycamore

28 Morgan Goedken SR 5-3 C Iowa City, Iowa / Regina 

30 Allison Hiestand SR 5-6 UT Plainfield, Ill. / Plainfield

34 Katie Quintana JR 5-7 IF Westminster, Colo. / Legacy

--

UW-Eau Claire

Location: Eau Claire, Wis.

Founded: 1916   

Nickname: Blugolds

Colors: Blue & Gold    

W-L: 26-11-1 (Conf. 2nd, 9-4-1)

NCAA SB Playoff All-Time Record: 12th app., 35-20 (1 1st, 1 3rd)

Softball Staff: HC Leslie Huntington (18th season), assistants Robin Baker, Jeff West

Blugolds' Roster

No.   Name               Pos.           Ht.    Yr.  B-T             Hometown/HS

 1        Allison Schultz OF 5-8 SR L/R Amery, Wis./Amery

 2        Ellie Decker C/OF 5-9 FR R/R Germantown, Wis./ Germantown

 3        Gretchen Arneson C 5-5 JR L/R Chippewa Falls, Wis./ Chi-Hi

 4        Emma Lehman C/IF 5-5 SR R/R Brooklyn Park, Minn./ Champlin Park

 5        Taylor Nelson IF/OF 5-1 SO R/R Wisconsin Rapids, Wis./ Assumpton

 6        Katelyn Yute IF/OF 5-5 SO R/R North Prairie, Wis./ Kettle Moraine

 7        Julia Counard P 5-9 SO R/R De Pere, Wis./ De Pere

 9        Mackenzie Sutton C 5-9 FR R/R Greenfield, Wis./ Whitnall

10       Katie Rongstad IF/OF 5-7 JR R/R Slinger, Wis./Slinger

11       Evie Barczak OF 5-4 FR L/R Minnetonka, Minn./ Hopkins

12       Morgan Sivak P 5-11 SO R/R Oconomowoc, Wis./ Oconomowoc

13       Jackie Carlucci P 5-7 FR R/R Elk Grove Village, Ill./ Conant

14       Meghan Witt IF 5-7 FR R/L Portage, Wis./ Portage

15       Cheyenne Johnson P/U 5-11 JR R/R Poplar, Wis./ Northwestern

17       Haley Robinson IF/OF 5-9 FR R/R Hoffman Estates, Ill./ St. Viator

18       Mikayla McEnery OF 5-4 SO L/R Savage, Minn./ Prior Lake

20       Jessica Heffel IF/OF 5-5 SR R/R Racine, Wis./ Case

21       Sarah Peka P/IF 5-8 JR R/R Chanhassen, Minn./ Minnetonka

22       Madison Morris P/OF 5-6 SO R/R Caledonia, Ill./ North Boone

23       Maria Back IF 5-6 FR R/R Rosemount, Minn./ Rosemount

24       Bri Calder IF/OF 5-8 SR R/R Corcoran, Minn./ Rockford

26      Tessa Dachel IF 5-6 JR R/R Chippewa Falls, Wis./ Chi-Hi

27      Abbey Place C/IF 5-5 SO R/R Naperville, Ill./ Naperville Central

28      Stephanie Wilczynski  P/OF 5-6 JR R/R Naperville, Ill./ Waubonsie Valley

29      Bailee Sillman IF/OF 5-4 SO R/R Chippewa Falls, Wis./ Chi-Hi

30      Brooke Varian IF 5-6 SR R/R Madison, Wis./ West

--

Univ. of St. Thomas

Location: St. Paul, Minn.

Founded: 1885   

Nickname: Tommies

Colors: Purple & Gray  

W-L: 38-5 (Conf. 1st, 19-3)

NCAA SB Playoff All-Time Record: 26th app., 77-50 (2 1sts, 1 2nd, 1 3rd)

Softball Staff: HC John Tschida (19th season), assistants Brad Horstman, Jim Tschida, Tim Gormley, Erica Wilson, Megan DuPuis

Tommies' Roster

No.   Name               Pos.           Ht.    Yr.  B-T             Hometown/HS

 1 Isabelle Marketon     SR       P/1B       5-5     L/L Hartford, S.D./West Central

 2 Jenna Beeso                SR         IF          5-8         R/R Scottsdale, Ariz./Horizon

 3 Marina O'Leary           SR        OF        5-2     S/R East Grand Forks/Sacred Heart

 4 Annie Naughton        FR        OF         5-8     L/R St. Paul, Minn./St. Agnes

 5 Elise Barnes                  JR         IF        5-6     R/R South St. Paul, Minn /South St. Paul

 7 Keaira Caldarera         SR         IF        5-3     L/R Anchorage, Alaska/Service

 9 Stacy Smith                  SO     IF/OF      5-6      R/R Champlin Park, Minn /Champlin Park

10 Kristin McGonigal       SR        IF        5-2     L/L Omaha, Neb./Skutt Catholic

11 Sam Birling                   SO      UTL        5-6     R/R Appleton, Wis./Fox Valley Lutheran

12 Madi DeMarco             SR       C/IF       5-3     R/R Lindenhurst, Ill./Carmel

13 Sam Schindler              FR        OF        5-6     R/R Deerfield, Wis./Deerfield

15 Rachel Suter                 SR         IF        5-7     R/R Cottage Grove, Minn /Park

16 Jaylen Heller                 JR         OF        5-3     L/R Kilkenny, Minn /Apple Valley

17 Sophia Link                   FR         IF         5-5     R/R Lakeville, Minn /South

18 Mara Simon                  SO     IF/OF      5-7     R/R Littleton, Colo./Chatfield

19 Kaitlyn Massman        SR          IF        5-8     R/R Mount Horeb, Wis./Mount Horeb

20 Alyssa Erdman             JR       P/OF      5-6     R/R Verona, Wis./Verona

21 Casie Sinn                     FR      1B-OF     5-6     R/R North Branch, Minn /North Branch

22 Calli Schindler              FR       UTL        5-7     R/R Deerfield, Wis./Homestead

23 Paige Falde                   JR         OF         5-6     R/R St. Michael, Minn /St. Michael-Albertville

24 Carlie Bell                      FR        P-IF        5-4     L/R Wahpeton, N.D./Wahpeton

25 Melissa Barry                SR          IF          5-6     R/R Apple Valley, Minn /Eastview

28 Kendall Hopkins          FR       P-2B       5-6     R/R Las Vegas, Nev./Paloverde

29 Sarah Bueno                 SR        OF         5-3     L/R Algonquin, Ill./Waukee (Iowa)

30 Megan Baniecke         FR        P-IF        5-9     R/R Forest Lake, Minn /Forest Lake

32 Chase Shortly               SR        C/IF       5-7     R/R Forest Lake, Minn /Forest Lake

33 Nicole Pieper                FR          IF         5-6     R/R Vernon Hills, Ill./Vernon Hill

34 Bridget Armstrong     SO        UTL       5-6     R/R Burnsville, Minn /Burnsville

35 Abby Gray                     FR         OF         5-10     R/R Minnetonka, Minn /Minnetonka

36 Dana Connelly             SR         OF         5-9     R/R Mendota Heights, Minn /Cretin-Derham Hall

37 Kierstin Anderson-Glass   JR    P-1B        5-9     R/R Inver Grove Heights, Minn /Visitation

38 Jenna Bromen             SR        C-IF        5-11     R/R Eagan, Minn /Eagan

39 Sophia Peterson          JR        C/OF      5-5     R/R Lino Lakes, Minn /Hill-Murray

40 Hayley Dunning          JR         P/IF        5-8     R/R Littleton, Colo./Chatfield

41 Cassie Swanson           FR          IF          5-9     R/R Faribault, Minn /Faribault